besmele
besmele sizce ne demek, besmele size neyi çağrıştırıyor? tıklayın paylaşın

[COLOR=red][B][SIZE=4]Besmele mucizesi[/FONT][/B][/COLOR]

Moheet.com sitesinde yer alan habere göre, Suriye’nin muhtelif üniversitelerinde tıbbın farklı alanlarında uzman 30 profesörden oluşan bir araştırma grubu, Şam’da üç sene süreyle Besmeleyle kesilen, hayvan etleriyle Besmelesiz kesilen hayvan etleri arasındaki farkı ortaya koymak üzere laboratuvar ortamında deneysel incelemeler de bulundular.

Bilim adamları, hayvan ve kuş kesimi esnasında dinen yerine getirilmesi zaruri olan ‘Bismillahi Allahü Ekber’ sözünün kesilen etler üzerindeki etkisi, tam mânâsıyla mucize denilebilecek sonuçlarla karşılaştılar.

Grup adına bir açıklama yapan Prof. Dr. Halid Halave, incelemeler esnasında laboratuvar ortamında yapılan deneylerde, besmelesiz kesilen sığır, küçük baş ve kuşların et dokularında pıhtılaşmış kan, çoğalmaya müsait bakteri ve mikroplar tesbit edilirken, Besmele ile kesilen hayvan et dokularında ise kan, mikrop ve bakterilere rastlanmadığını ifade ederek, araştırmanın bu sürpriz sonucu insan sağlığı açısında tıpta bilimsel bir devrim olduğunu belirtti.

[B]Besmeleyle kesilenlerin farkı[/B]

Gruptan sözkonusu araştırmaya öncülük eden başka bir araştırmacı olan Dr. Abdulkadir Dirani, araştırma ve sonuçları konusunda şunları söyledi; “Kur’ân’da Allah adı zikir edilmeden kesilen hayvan etini yemeyin’ şeklindeki İlâhî emre rağmen ve hayvan kesiminde çekilen Besmelenin ardındaki hikmeti bilmeyen insanların, hayvan kesiminde besmeleyi ihmal etmeleri, beni bu konuyu bilimsel olarak araştırmaya sevk etti. Besmele ve tekbir ile hayvan kesimi konusunu araştırmaya başlarken ekipteki bir kısım arkadaşlar konuya ilk önceleri soğuk baktılar ancak araştırmalar esnasında her safhada çarpıcı sonuçlar ortaya çıkınca ekibin konuya olan merak ve ilgisi artmaya başladı. Besmele ve tekbirle kesilen hayvan etlerinde, Besmelesiz kesilen hayvan etlerinin aksine, et dokularında kan ve mikropların bulunmaması Besmelenin bir büyük mucizesi olarak karşımıza çıktı.”

[B]Besmeleli etlerde mikrop yok[/B]

Araştırma metot ve tekniği konusunda da grubun başka bir üyesi, Şam Üniversitesi Eczacılık eski dekanı Prof Dr. Nebil Şerif de şu açıklamada bulundu; “Besmele ile kesilen kuş, sığır ve küçük baş hayvanların etlerinden ve besmelesiz kesilen aynı hayvanların etlerinden numuneler alarak özel laburatuvarlarda mikroskopik incelemelerini yapmaya koyulduk. Bazı icraatlarla her iki numune etleri kuru bir ortamda 48 saat beklettik, 48 saatlık zamanın sonunda Besmele ile kesilen hayvan etleri numuneleri açık kırmızı gül rengi alırken, besmelesiz kesilen et numuneleri ise, siyaha yakın koyu kırmızı bir renk aldı. Buna ilaveten Besmeleli etlerde her hangi bir mikroba da rastlanmadı. Besmelesiz etlerin teşhisinde ise, sürekli çoğalan büyük ölçüde zararlı mikrop ve bakteriler tesbit edildi.

Ayrıca ikincisinin dokularındaki kanlarda iltihaplı akyuvarlar ve alyuvarlar tesbit edilirken birinci grup et dokularında ise, buna benzer herhangi bir tesbit yapılmadı.”

[B]Uyuşturulan hayvanların eti[/B]

Araştırmada İslâmî usule göre kesilen hayvanların daha az eziyet çektiği ve etlerinin de daha sağlıklı olduğu belirtilirken, Batıda uyuşturularak öldürülen hayvanların kanı vücutta kaldığı için, bu tür etlerin daha çabuk bozulduğu, bu nedenle etler hemen donduruculara konularak muhafaza edildiği, İslâmî usûle göre kesilen hayvan etlerinin ise hemen kasaba gönderilip akşama kadar bozulmadan durabildiği ifade edildi.
[ALIGN=right]02.06.2003
[url=http://www.yeniasya.com.tr/2003/06/02/haber/h23.htm]yeniasya[/url]
[/ALIGN]


( Bakiniz:din, allâhü teâlâ, aşk, nil, insan, dil, özel, inci, mucize, nebî, bu ne, acı, besmele, gül)

hanci
200306077224748

yukari

[SIZE=3][COLOR=red][B]Besmelenin faziletleri [/B][/COLOR][/FONT]


Ilk yazilan, Besmeledir. Âdem aleyhisselama ilk gelen, Besmeledir. Muminler, Besmele yardimi ile, Sirattan gecer. Cennet davetiyesinin imzasi Besmeledir. Peygamberimiz(SALALLAHU TEALA ALEYHI VESSELLEM), (Hoca cocuga, Besmele okur, cocuk da soyleyince, Allahu Teala, cocugun ve anasinin ve babasinin ve hocasinin Cehenneme girmemesi icin senet yazdirir) buyurdu.

Abdullah ibni Mes’ûd (RADIYALLAHU TEALA ANH)(Cehennemde azap yapan 19 melekten kurtulmak isteyen, Besmele okusun! Besmele, ondokuz harftir). Buyuruyor.

E’ûzu okumak, (E’ûzu billâhi mines-seytânirracîm), Besmele okumak ise, (Bismillâhirrahmânirrahîm) demektir.
Hadis-i serifte, (Kur’an-i kerime saygi gostermek, E’ûzu okuyarak baslamakla olur ve Kur’an-i kerimin anahtari, Besmeledir) buyuruldu. Sure okurken, Eûzu Besmele okunur. Ayet-i kerime okurken, âlimlerin coguna gore, yalniz Eûzu okunur. Sure veya ayet okumaya baslarken Eûzu okumak vacip, Fâtiha okumaya baslarken Besmele okumak da vaciptir. Diger surelere baslarken Besmele okumak sunnettir.


Namazda, Subhâneke okuduktan sonra Eûzu Besmele okumak sunnettir. Allahu teâlâ, (Kur’an-i kerim okuyacagin zaman E’ûzu... soyle) buyuruyor. (Nahl 97)

Kesin haram oldugu bilinen bir seyi mesela sarap icerken veya domuz eti yerken Besmele cekmek kufurdur.

Iyi islere Besmele ile baslamalidir! Hadis-i seriflerde buyuruldu ki:

(Besmele ile baslanmayan her onemli is noksan kalir.) [Beyhekî]
(Besmele ile yazi yazanin haceti kolaylasir, Allahu teâlâ da razi olur.) [Deylemî]

(Eve girerken Besmele cekilirse, seytan, “Bu eve girmeme imkân yok” der, donup gider.) [Tibyan]

(Besmele ile ise baslayanin gunahlari af olur.) [I. Rafii]

(Yemege Besmele ile baslayip, sonunda Elhamdulillah diyenin, daha sofra kalkmadan gunahlari af olur.) [Taberânî]

(Besmele ile yenen yemek bereketli olur.) [Ibni Mace]

(Sikintiya dusen, “Bismillahirrahmanirrahim ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse, her turlu sikintidan kurtulur.) [Deylemî]

(Amel defterinde 700 Besmele bulunani Allahu teâlâ cehennemden cikarir.) [Tergibussalat]

(Bin kere Besmele okuyanin dort bin buyuk gunahi af olur.) [Tergibussalat]


(Soyunurken cekilen Besmele, cinlere perde olur, avret yerlerini goremezler.) [I. Ebid-dunya]

(Helâya girerken cekilen Besmele, cinlere perde olur, avret yerlerini goremezler.) [T. Salat]

(Besmele yazili bir kâgidi, yerden kaldiran siddiklardan yazilir.) [Tergibussalat]

(Besmelesiz koku surunen, seytanlara da koku surmus olur.) [Ibni Sunnî]

(Seytandan korunmak icin, yemege Besmele ile basla!) [Taberânî]

(Su icerken Besmele cek, bitince de, Elhamdulillah de ve uc nefeste ic!) [Ibni Sunnî]( Bakiniz:peygamber, cennet, davet, ibni mace, hadis-i şerif, peygamber efendimiz (s.a.v), melek, allâhü teâlâ, harf, cehennem, vâcip, haram, namaz, besmele)

hanci
200306195213000

yukari

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber